הפרעות במפרקי הלסת – הפרעות אלו נחלקות למספר קבוצות נפרדות:

א. העתקת הדיסק-Disc Displacement
העתקת הדיסק של מפרק הלסת ממקומו היא הפגיעה השכיחה ביותר. מחלקים את העתקת הדיסק לשתי קבוצות עיקריות:
העתקת הדיסק המסתדר במהלך פתיחת הפה ( ( Disc displacement with reduction בהפרעה זו כאשר הפה סגור, הדיסק נמצא בד"כ בעמדה קדמית למיקומו הפיזיולוגי התקין. תוך כדי פתיחת הפה, קופץ הדיסק למיקומו הפיזיולוגי התקין. "קפיצה זו מתבטאת בקליק העלול להישמע גם על ידי אדם המצוי בקרבתו. לקראת סיום סגירת הפה, חוזר הדיסק למיקומו הקודם המועתק בליווי של קליק נוסף, חלש בהרבה מאשר הקליק של הפתיחה. העתקת הדיסק ללא חזרה למיקומו בזמן הפתיחה ( Disc displacement without reduction) הדיסק איננו חוזר למקומו בזמן פתיחת הפה ונשאר בעמדתו הקדמית הלקוי במהלך כל תנועת הפתיחה של הפה. הדיסק המועתק מתעוות וחוסם את תנועת המפרק,ולכן מצב זה מלווה בהגבלה בפתיחת הפה (closed lock) ובסטיית הלסת בזמן פתיחה לצד הפגוע. המעבר מהמצב הקודם מתבטא בהעלמות פתאומית של הקליק.

ב. פריקה-Dislocation
פריקה הינו מצב בו הראש המפרק (קונדיל – ראה אוצר מונחים באתר זה) השייך ללסת התחתונה נמצאים קדמית מאד מעבר למקובל, בעת פתיחה רחבה של הפה והמתרפא אינו מסוגל לסגור את הפה, כיוון שלא מצליח להחזיר אחורה את הלסת למיקומה הפיזיולוגי באופן עצמי. הביטוי הקליני של פריקה הינו חוסר יכולת של המתרפא לסגור את פיו (open lock). האדם הסובל מהפרעה זו לומד בדרך כלל להחזיר את הלסת למיקומה, אך במקרים חמורים נדרשת התערבות כירורגית לשם פתרון הבעיה.

ג. מצבים דלקתיים
מצבים דלקתיים ראשוניים של מפרק הלסת אינם שכיחים יחסית, וקשורים בדר"כ עם מחלות כלליות של מפרקים אחרים בגוף או נגרמים כתוצאה מטראומה למפרק.

ד. מצבים ניוונים של המפרק- Arthritides
osteoarthrosis – מוגדרת כמצב ניווני לא דלקתי של המפרק המאופיין בשינויים מבניים של משטחי המפרק. בד"כ המצב משני לעומס רצוף המופעל במהלך החיים של האדם. אין להתייחס לתופעה זו כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי. עם התהליך הניווני, נוצרת שחיקה של סחוס המפרק ופגיעה בשלמותו. בהמשך חל שינוי בצורת העצם של המפרק. התופעה הקלינית מתבטאת בהעדר כאב, ברעש המזכיר חיכוך בין שתי אבנים בזמן פתיחת הפה (בקרפיטוס) ובדרך כלל בטווח תנועה מוגבל של המפרק. השינויים המבניים הגרמיים (של העצמות) ניתנים בשלבים היותר מתקדמים להוכחה בעזרת צילומי רנטגן. osteoarthritis – מצב ניווני המלווה בדלקת משנית של מפרק הלסת. מהלך המחלה איטי ויכולות להיות הן תקופות של עצירת התהליך (רמיסיות) ואפילו של בניה מחדש של הסחוס עם התפתחות של עצם משנית.התופעה יכולה להיות ממוקדת במפרק הלסת או כחלק ממחלה התוקפת מספר מפרקים בגוף. התמונה הקלינית דומה למצב ה- ,osteoarthrosis אך כאמור מלווה בכאב. polyarthritis – דלקת במפרק המלווה בשינויים מבניים של המפרק הנובעים ממצב מפושט סיסטמי במפרקים רבים בגוף. בקטגוריה זו נכללות מחלות ראומטיות (כמו ראומטואיד ארטריטיס) והפרעות אוטואימוניות (כמו סקלרודרמה או לופוס).

ה. איחוי החלקים הנעים של המפרק- Ankylosis
במצב זה ישנו איחוי קבוע של שני חלקים גרמיים זה לזה. כתוצאה מכך נגרם איבוד אפשרות תנועה מפרקית בין שני חלקים אלה. הסיבה השכיחה ביותר למצב זה היא פציעות טראומטיות וזיהומים במפרק או סביבו.