הפרעות בשרירי הלעיסה

כאב ממקור שרירי הינו תלונה שכיחה ביותר הקשורה עם ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה. הפרעות ממקור שרירי הקשורות לשרירי הלעיסה מקבילות להפרעות בשרירי שלד באזורים אחרים בגוף.

ההפרעה מאופיינת על ידי כאב עמום ומקרין, אשר מחמיר בזמן הפעלת הלסת, ותתכן גם פגיעה בתפקוד הלסת הכוללת לעיתים הגבלה בפתיחת הפה. על פי רוב התופעה היא חד צדדית. במישוש שרירי הלעיסה מופקת רגישות. הסובלים מהתופעה מתלוננים לעיתים קרובות על כאבי ראש המופיע בעיקר בבוקר עם היקיצה. כאב זה נובע כנראה ממתח בשרירים. למרות שהסינדרום מתחיל כבעיה תפקודית, הוא יכול להוביל לשינויים במבנה של המפרקים ושל שרירי הלעיסה.
הסינדרום, לפחות בחלקו, קשור בלחץ נפשי. נשים סובלות מהסינדרום יותר מגברים, והגילאים השכיחים להופעתו הוא 40-20 שנים.

המנגנון אשר גורם להופעת כאב בשרירי שלד אינו ברור עדיין. מחקרים מסוימים קושרים את ההפרעה בשימוש יתר בשריר כגון בזמן ביצוע של הרגלים אורלים מזיקים (יומיים או ליליים). כאב שרירי הנמשך פרק זמן ממושך מדי עלול לגרום להתפתחות של שינויים במערכת העצבים המרכזית ("במוח"), וליצור כאב כרוני. הכאב הכרוני איננו עוד תסמין הבא להתריע על קיומה של בעיה הדורשת התייחסות אלא הוא הופך למחלה נאורולוגית (עצבית) שאיננו קשור עוד בסיבה הראשונית שגרמה אותו. הטיפול בכאב הכרוני הוא באמצעות תרופות לטווח ארוך ביותר. מסיבה זו חובה לטפל בכאב בשלביו הראשונים ולפני שנגרמים שינויים בלתי הפיכים במוח